מזונות קטינים

מזונות הקטינים נקבעים על סמך יכולות ההשתכרות של ההורים אל מול זמני השהות של הקטינים אצל כל צד – האם והאב.
אצל בני זוג יהודים, עד גיל 6 האחריות על הצרכים הבסיסיים של הקטינים מוטלת על האב, ומכאן שבשלב זה אין מחלוקות והאחריות ברורה.
לאחר שלקטינים מלאו 6 שנים – האחריות מתחילה להיות מורכבת יותר. מצד אחד, בתי הדין הרבניים סבורים כי עד גיל 15 לכל הפחות, חובת האחריות על המזונות מוטלת אך ורק על האבות.
לעומתם, בית המשפט לענייני משפחה רואה לנכון להתייחס אל סוגיית המזונות בהתבוננות שאינה מוחלטת, כזו המתייחסת לפרמטרים שונים, כגון – השתכרות הצדדים וזמני שהייה של הילדים, תוך יציאה מהנחה ולפיה כאשר ההורים משתכרים השתכרות דומה וזמני השהות עם הקטינים שווים או קרובים לכך, אזי כל צד אינו מחוייב במזונות הקטינים, אלא על כל צד לשלם את הוצאות הקטינים בזמן שאלו שוהים אצלו.
הפסיקה המהפכנית שיצרה את השוויון בנטל ידועה בשם "בע"מ 919/15".

מצב בו ההתבוננות של בתי הדין הרבניים שונה משל בתי המשפט, ממחיש ומעצים את מרוץ הסמכויות בין שתי הערכאות ואת מורכבות הפסיקות.

אגב כך יש חשיבות רבה לפתיחת הליכי ישוב סכסוך וניהולם, היות ואלו יובילו את הצדדים לניהול ההליכים בערכאות, לרבות הליך המזונות.

חשוב להדגיש, כי ענייני מזונות הקטינים בישראל פתוחים תמיד לשינוי (הפחתה/הגדלה/ביטול) עד שהקטין מגיע לגיל 18. פתיחת התיק מחדש לדיון בגובה המזונות (או בעצם קיומם) כרוכה בהוכחת "שינוי נסיבות מהותי".

למשרדינו הצלחות רבות בניתוב הליכי ישוב סכסוך וניהולם, ע"מ להגיע לערכאות בהן תתקבל לבסוף תוצאה מיטבית עבור הלקוח וילדיו.

אנחנו כאן כדי לעזור!

פנו אלינו בכל שאלה
ונחזור אליכם בהקדם עם ייעוץ מקצועי

אולי יעניין אותך גם

התנגדות לצוואה

תחום ההתנגדות לצוואות נחשב כאחד התחומים המורכבים ביותר מבחינה משפטית, זאת מאחר והכל נקבע בדיעבד, היות והמצווה כבר אינו בין החיים. במקרים רבים, לא בהכרח

קרא עוד

צוואות

"אין אדם יודע את יומו" – עריכת צוואה הינה הליך משמעותי וחשוב, זאת על מנת להבטיח את חלוקתו הרכוש ליורשים על פי רצון המצווה. צוואה

קרא עוד

אלימות במשפחה

כל הפעלת אלימות בתוך המשפחה, מעבר להיותה עבירה פלילית, מוסדרת גם בחוק למניעת אלימות במשפחה. ישנה אבחנה מיוחדת במקרים של אלימות במשפחה, בהקשר של הצד

קרא עוד